Goda filistri

Statuss "goda filistrs" tiek piešķirts kā atzinība par īpašiem nopelniem korporācijas labā ar pašas personas piekrišanu. Visbiežāk tās ir sabiedrībā pazīstamas personas, kurām ir personīgi kontakti ar kādiem korporācijas biedriem. Goda filistriem korporācijas sadzīvē ir līdzvērtīgas tiesības ar pārējiem filistriem.


Visi mūsu goda filistri ir bijuši vai ir Latvijas Konservatorijas, tagad Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas, mācībspēki. Vai zināt, kura no līgas goda filistrēm dziedājusi Ņujorkas Metropoles operā un kurš goda filistrs sadarbojies ar pasaulslaveno krievu operzvaigzni Fjodoru Šaļapinu? Kuri no goda filistriem mūs saista ar korporācijām Fraternitas Lataviensis, Vendia un Gundega? Lasiet un uzziniet!

Fil! Jāzeps Vītols, frater lataviensis (1863-1948). Komponists, viens no latviešu akadēmiskās mūzikas pamatlicējiem, pedagogs, mūzikas kritiķis un sabiedrisks darbinieks, Latvijas Konservatorijas dibinātājs un rektors.

Annija Vītola (1890-1982). Dziedātāja, bijusi Latvijas Nacionālās operas soliste. Prof. Jāzepa Vītola dzīvesbiedre.

Fil! Pauls Šūberts, frater metropolitanus (1884-1945). Pianists, komponists, Latvijas Konservatorijas profesors. Viens no visaktīvākajiem pirmās brīvvalsts laika pianistiem ar starptautisku darbību.

Arvīds Daugulis (1879-1955). Pianists, Latvijas Konservatorijas profesors.

Jēkabs Kārkliņš (1867-1960). Dziedātājs, muzikologs, komponists, Latvijas Konservatorijas profesors teorētisko priekšmetu klasē. Dziedājis Maskavas Mamontova operā, bijis krievu operzvaigznes Fjodora Šaļapina draugs.

Pēteris Pauls Jozuus (1873-1937). Ērģelnieks, diriģents, komponists, Latvijas Konservatorijas profesors un rektors. Studentu korporācijas "Vendia" goda filistrs.

Elza Žebranska-Kļava (1903-1996). Dziedātāja, Latvijas Konservatorijas docente. No 1939. gada dzīvojusi ASV, uzstājusies Ņujorkas Metropoles operā.

Marija Gubene (1872-1947). Ērģelniece, komponiste, mūzikas kritiķe, Latvijas Konservatorijas profesore.

Milda Palēviča-Bite (1889-1972). Filozofe, ieguvusi filozofijas doktora grādu Sorbonnas Universitātē Parīzē, filozofijas lektore Latvijas Universitātē un Konservatorijā. Studenšu korporācijas "Gundega" goda filistre.

Elizabete Francmane (1892-1967). Mūzikas teorētiķe, Latvijas Konservatorijas profesore.

Imants Kokars (1921-2011). Kordiriģents, daudzu Vispārējo latviešu Dziesmu svētku virsdiriģents, Rīgas kamerkora “Ave Sol” diriģents un mākslinieciskais vadītājs, Jāzepa Vītola Latvijas Valsts konservatorijas profesors un rektors.

Juris Karlsons (1948). Komponists, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors un rektors.

Normunds Vīksne (1960). Pianists, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors. Kopā ar pianisti Antru Vīksni izveidots klavierduets “AnNo”, koncertēts visā pasaulē, kā arī saņemta Lielā Mūzikas balva.

© 2021 by Studenšu korporācija Līga